Uusia tuulia Toronton Suomen Kielen Koulun johtokunnassa

 

Suomi-koulun uuden johtokunnan jäsenet tekevät yhdessä koulusta tunnetumpaa. Johtokunta kerää myös varoja ja ideoi yhden Toronton Suomi 100 -tapahtumista.

Torontossa Agricola-kirkolla toimiva Toronton Suomen Kielen Koulu on saanut jälleen uuden johtokunnan. Koulun johtokunnan jäsenten toivotaan sitoutuvan tehtävään kahdeksi vuodeksi kerrallaan. Tämänhetkisen johtokunnan puheenjohtajana toimii Anna Ojansivu. Hänen kanssaan johtokunnassa työskentelevät Minna Temisevä, Lea Ruuth, Anne Sarkalahti, Pauliina Saieva, Hannele ja Tapio Väättänen.


Joulun alla koettua yhtä henkilövaihdosta lukuun ottamatta tämä johtokunta on toiminut yhdessä jo noin vuoden ajan. Ennen vuodenvaihdetta yksi johtokunnan jäsenistä päätti jättää paikkansa, ja hänen tilalleen saatiin Temisevä. Sekä Temisevä että Ojansivu ovat yhtä mieltä siitä, että yhteinen sävel ja yhdessä tekemisen ilo on jo ehtinyt löytyä.


Johtokunta kerää varoja, valvoo ja kehittää


Ojansivun mukaan johtokunnan tärkeimpiä tehtäviä on pitää yllä oppilasrekisteriä, huolehtia koulumaksuista sekä miettiä erilaisia varainkeruumahdollisuuksia. Johtokunta hoitaa talouspuolen kauttaaltaan, ja opettajat voivat keskittyä opetukseen. Opetuksen laadusta pidetään huoli yhdessä opettajien kanssa, ja opetus seuraa Suomen Opetushallitukselta saatua opetussuunnitelmaa ulkomaisille Suomi-kouluille. Toronton Suomen Kielen Koulu tukee taloudellisesti opettajien osallistumista Suomi-Seuran Helsingissä järjestämään vuotuiseen Suomi-koulujen koulutustapahtumaan.


Suomi-koulun varoista huolehtiminen ei ole aivan lasten leikkiä. Vuosimaksut ja Suomen valtiolta Suomi-Seuran kautta saatava tuki eivät nimittäin kata kaikkia kuluja.


"Yritämme järjestää tapahtumia ja tempauksia, joiden kautta saadaan rahaa koululle", Ojansivu sanoo.


Kanadassa toimivia suomalaisia yrityksiä ja yksityishenkilöitä on myös mukana Suomi-koulun toiminnan tukemisessa.


Toinen tärkeä johtokunnan tehtävä on lisätä Suomi-koulun tunnettavuutta. Tässä auttavat nykyään myös erilaiset sosiaalisen median kanavat. Johtokunnasta Temisevä aikoo ottaa haltuunsa koulun Facebook-sivut ja tiedottaa koulun asioista sitä kautta. Hänellä tulee olemaan paljon vastuuta myös lähiaikoina uudistuvien nettisivujen suhteen yhdessä Tapio Väättäsen kanssa, joka vastaa sivujen teknisestä toteutuksesta. Kaikki tehtävät eivät ole vielä aivan jakautuneet johtokunnan jäsenten kesken, vaan niistä aiotaan sopia tarkemmin tulevassa järjestäytymiskokouksessa.


Johtokunnan jäsenet toimivat myös opettajien esimiehinä ja valvovat näin esimerkiksi uusien opettajien palkkaamista yhdessä koulun rehtorin Tarja Ylängön kanssa. Koulun osallistujamäärä vaihtelee paljon, joten myös tämä vaatii kehitystyötä ja suunnittelua johdolta. Osa perheistä tulee Kanadaan vain tietylle ajanjaksolle, esimerkiksi työkomennukselle, mikä aiheuttaa heittelyä oppilasmäärään.

Maaliskuussa luistellaan


Ojansivu kertoo, että yksi nykyisen poppoon eduista on valtavan suuri idearikkaus.


"Meillä on hirveästi hyviä ideoita!", hän iloitsee.


Ideoiden toteuttaminen voi sen sijaan joskus tuottaa hankaluuksia, esimerkiksi kiireen ja täpötäyden almanakan vuoksi. Maaliskuulle saatiin kuitenkin raivattua tilaa koko perheen Party on Ice -luistelutapahtumalle, joka tulee Ojansivun mukaan olemaan Suomi-koulun vuoden päätapahtuma. Se on myös yksi Torontossa järjestettävistä Suomi 100 -tapahtumista. Ojansivu kertoo, että Suomen juhlavuosi tulee näkymään myös Suomi-koulun opetuksessa.


Luistelupäivään kuuluu paljon mukavaa ohjelmaa, kuten esimerkiksi arvonta. Kaikkien osallistujien kesken arvotaan nimittäin Toronto Maple Leafsissa pelaavan Leo Komarovin lahjoittama nimikirjoituksellaan varustama jääkiekkomaila.


Sekä Temisevä että Ojansivu odottavat innolla maaliskuun luistelutapahtumaa ja toivottavat jokaisen lämpimästi tervetulleeksi paikalle. Lisätietoja tapahtumasta löytää Toronton Suomi 100 -tapahtumille avatulta verkkosivulta www.finland100toronto.com.

Lue koko juttu tämän viikon Kanadan Sanomista!

Views: 248

Comment

You need to be a member of finnishcanadian.com to add comments!

Join finnishcanadian.com

Events

Videos

  • Add Videos
  • View All

Forum

Toronto Interior Design Show

Next week marks the opening of the Interior Design Show, Jan. 18-21, at the Toronto Metro Convention Centre. Get inspired by 2018's most innovative international and Canadian design. Tickets are…Continue

Started by Terryl Nielsen in Buy, Sell & Trade on Friday.

Made By Choice Wins Award!

Made By Choice is a Finnish company consisting of a group of designers who pride themselves in their quality of product and craftsmanship. Recently, they won a prestigious award in the Restaurant and…Continue

Started by Terryl Nielsen in Buy, Sell & Trade Nov 20, 2017.

Finnish and Swedish Christmas 2017 1 Reply

You can get your Finnish and Swedish products from FinnGoods shipped anywhere in Canada. We are located in Vancouver area and carry the most popular Finnish and Swedish products such as Organic Fazer…Continue

Tags: Finntoast

Started by FinnGoods Sales in Buy, Sell & Trade. Last reply by FinnGoods Sales Nov 10, 2017.

Voitimme Ruokakultuuriteko 2017

Congratulations to the team at Atelje Sotamaa for their recent Food Culture Award at the ELO Galassa! They won the top award for their design of Finnjavel Restaurant in Helsinki. Check it out on our…Continue

Started by Terryl Nielsen in Miscellaneous Oct 31, 2017.

© 2018   Created by Kanadan Sanomat.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service